miks mastering
mastering studio,  miks mastering,  mix mastering

Mix miks mastering studio eksperci od dźwięku!

Mix i mastering

Jesteś początkującym muzykiem a może masz już doświadczenie w branży a chciałbyś się dowiedzieć czegoś o technicznej stronie nagrań muzycznych? Być może próbowałeś już tego w domowym zaciszu z mało profesjonalnym sprzętem i czujesz, że chcesz czegoś więcej? Jeżeli chcesz nagrać piosenkę ale obawiasz się efektu końcowego? Pomoże ci w tym profesjonalne mastering studio. Aby uniknąć rozczarowań właśnie efektu końcowego twojego nagrania, w tym celu wymyślono mix i mastering. Miks mastering to obróbka materiału dźwiękowego, która doprowadza pierwotne nagranie poszczególnych ścieżek dźwiękowych do perfekcyjnego brzmienia. Mix mastering to usuwanie niepotrzebnych szelestów, trzasków, które wystąpiły gdzieś przez przypadek podczas nagrania. Jest to także umiejętne zestawienie ze sobą poszczególnych partii w taki sposób aby powstała jedna spójna całość. Sam miks następuje już podczas nagrywania i komponowania utworu, na tym bowiem etapie zostają ustalone brzmienia instrumentów poprzez dobranie odpowiedniego sprzętu.

mix mastering

A także mastering studio…

Wpływ na brzmienie ma również to jak nastroimy chociażby gitary. Ogólnie mix to: -Korekcja poziomów ścieżek -Wyrównanie poziomów poszczególnych partii w obrębie danej ścieżki -Korekcja częstotliwościowa ścieżek (EQ) -Korekcja dynamiki ścieżek (kompresja) -Dodanie pogłosu lub innych efektów przestrzennych -Pełna automatyka efektów ( w tym kompresji, EQ, efektów przestrzennych -Wykorzystanie analogowego sprzętu do uzyskania pełnego brzmienia -Nielimitowana liczba ścieżek Mastering natomiast następuje już po zmiksowaniu i zgraniu całego utworu. Głównym celem masteringu jest dostosowanie gotowego utworu do aktualnych standardów brzmieniowych oraz przygotowania do nagrania na nośnik, na jakim będzie odtwarzany. Ostatni szlif- to najogólniej rzecz ujmując jest właśnie mastering. Podczas masteringu szczególną uwagą należy obdarzyć takie aspekty jak brzmienie całości i spójność utworu, wyrównanie głośności i ustalenie proporcji częstotliwości, balans stereo, szerokość sceny, pogłos, dynamika. Ogólnie mastering to: -Obróbka materiału ścieżki stereo, -Korekcja częstotliwościowa -Redukcja szumu i niechcianych przydźwięków -Korekcja przestrzenna dźwięku -Normalizacja i kompresja -Wysterowanie poziomów Peak i RMS -Dopasowanie długości przerw pomiędzy utworami w obrębie płyty -Eksport materiału do odpowiedniego formatu. Zapoznając się pokrótce z tematem jakim jest miks i mastering śmiało możesz przystąpić do wyboru odpowiedniej dla siebie firmy, która wykona całą obróbkę twojego utworu. Mastering studio, a w zasadzie jego dobór musi być świadomy. Dlatego dobrze jest zapoznać się z ofertami jakie są dostępne na rynku. Dobrze też porównać ceny.

mastering studio

Mix mastering mix i studio

Jeżeli jest to nasz pierwszy raz i nie znamy się zupełnie, warto zapytać kogoś doświadczonego, kto odpowie nam na nurtujące pytania związane właśnie z kwestią miks mastering. Możemy również bardziej zagłębić się w ten temat i zostać niekwestionowanym znawcą ale to będzie nas kosztować niemało wysiłku i zdecydowanie więcej pieniędzy. Zakup odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu wykonamy swój pierwszy mix a później mastering, jak już to ustaliliśmy, to niebagatelne sumy. Warto się więc zastanowić nad ewentualnym skorzystaniem z usług profesjonalistów. Oczywiście nie odmawiamy nikomu chęci i zapału. Osobiście znam osoby, które przerobiły swoją starą szafę na mini studio nagraniowe i tam tworzą swoje kawałki. Tak więc- dla chcącego nic trudnego. Jest to niewątpliwie temat długi i szeroki jak rzeka. Natomiast kwestie stricte techniczne należy pozostawić pod rozwagę profesjonalistów a przede wszystkim praktyków w tej dziedzinie. Nie da się w takiej kwestii jedynie teoretyzować i spekulować. Żeby poczuć kawał żywej muzyki trzeba wejść do studia, nawet tego najbardziej prymitywnego, wyciszonego wytłoczkami po jajkach, ale trzeba tam być. Nie pozostaje nic innego jak życzyć wszystkim poszukującym- odnalezienia odpowiedniego mastering studia, wszystkim miksującym- dobrych brzmień a wszystkim słuchającym- dobrego odbioru!

mix mastering