fizjoterapeuta kręgarz wrocław
USŁUGI I INNE

Fizjoterapeuta Wrocław. Kiedy się udać?

Fizjoterapia cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Kiedyś kojarzona była jedynie z ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi. Wyobrażenie to ulega jednak zmianie i dziś z usług fizjoterapeutów korzystają także osoby młode, sportowcy, a także biznesmeni.

Kim zatem dokładnie jest fizjoterapeuta i kiedy należy skorzystać z jego usług?

Fizjoterapeuta Wrocław – podstawowe informacje

Fizjoterapeuta Wrocław jest to osoba, która ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł licencjata lub magistra. Od kliku lat studia na tym kierunku zostały przemianowane na tryb jednolity. Co oznacza, że każdy student, decydujący się na fizjoterapię musi zdać wszystkie 5 lat, czyli 10 semestrów, aby móc się tytułować jako fizjoterapeuta Wrocław.

Osoby takie znajdują zatrudnienie w szpitalach oraz państwowych zakładach rehabilitacyjnych. Biorąc jednak pod uwagę niskie nakłady finansowe na ten obszar służby zdrowia, fizjoterapeuci częściej pracują w prywatnych ośrodkach lub zakładają własne gabinety. Ważne jest, że sami pacjenci sami chętniej korzystają z prywatnych usług niż z państwowej opieki medycznej. Wynika to prawdopodobnie z kolejek na rehabilitację finansowaną z budżetu państwa.dobry fizjoterapeuta wrocław

W czym może pomóc fizjoterapeuta Wrocław?
Każda osoba kończąca studia posiada szeroką wiedzę z zakresu:

  • kinezyterapii – czyli ćwiczeń ruchowych znanych powszechnie jako rehabilitacja ruchowa
  • masażu leczniczego – określany jest on zazwyczaj jako masaż klasyczny lub szwedzki, jednak fizjoterapeuci bardzo często kończą kursy i szkolenia z innych form masażu, jak: drenaż limfatyczny, czy masaż segmentarny
  • fizykoterapii – do tej dziedziny zaliczane są wszelkie metody fizykalne wspomagające proces leczenie – jonoforeza, hydromasaże, krioterapia, magnetoterapia itp.

Stąd fizjoterapeuci idealnie nadają się do leczenie wszelkich schorzeń stawów oraz mięśni. Bardzo często są oni wykorzystywani do usprawniania pacjentów po udarach, zawałach i poważnych operacjach chirurgicznych. Z usług tych specjalistów chętnie korzystają również sportowcy, który zmagają się z kontuzjami lub bólami mięśni.

Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę Wrocław?

W wielu przypadkach ludzie czekają zbyt długo ze swoimi chorobami i schorzeniami zanim udadzą się do specjalisty. Dotyczy to zarówno lekarzy, jak i fizjoterapeutów. Pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się nawet kilka lat przed wystąpieniem poważnych powikłań. Przykładów jest wiele jednak najbardziej znanym jest ból w obrębie kręgosłupa. Już będąc w wieku 22-25 lat wiele osób odczuwa przemijające bóle pleców, które mogą świadczyć o nieprawidłowej postawie ciała, braku ruchu, a nawet o dużej ilości stresu w życiu. Jednak ze względu na przemijający charakter bóli osoby takie ignorują go lub leczą środkami przeciwbólowymi. Doprowadza to do pogłębiania istniejącego problemu, co z biegiem czasu skutkuje takimi chorobami, jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
  • przysłowiowe wypadnięcie dysku, czyli wpuklina/przepuklina krążka międzykręgowego

Zatem odpowiadając na pytanie zadane w śródtytule – należy zgłosić się w przypadku pojawiania się  pierwszych dolegliwości bólowych. Wówczas fizjoterapeuta Wrocław jest w stanie zastosować leczenie, które uchroni przed silnymi dolegliwościami kręgosłupa w przyszłości.

Jakie leczenie może zalecić fizjoterapeuta Wrocław?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapeuty, ten zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie przedmiotowe. Może on sprawdzić sposób w jaki się poruszasz, jak siedzisz oraz jaki jest dokładny stan twoich stawów. Fizjoterapeuta może polecić wykonanie dodatkowych badań np. zdjęcia RTG kręgosłupa lub Rezonansu Magnetycznego. Pozwalają one lepiej ocenić problem i zlecić odpowiednią terapię.

Fizjoterapeuta Wrocław w zależności od wyniku badań oraz przyczyny bólu zleci leczenie. Najczęściej są to ćwiczenia wzmacniające określoną partię mięśniową. W przypadku problemów z utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, będą to ćwiczenia wzmacniające mięśnie prostowniki kręgosłupa oraz mięśnie klatki piersiowej i brzucha.

W momencie kiedy dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa lub innych obszarów ciała są zbyt silne, aby móc kontynuować ćwiczenia, fizjoterapeuta Wrocław może odstąpić od ich wykonywania i zlecić fizykoterapię, która podziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Bardzo dobre wyniki w walce z bólami kręgosłupa fizjoterapeuta Wrocław jest w stanie osiągnąć za pomocą masażu leczniczego. Działa on rozluźniająco na napięte mięśnie, co jest korzystne zwłaszcza w odcinku szyjnym kręgosłupa. Nadmiernie napięte mięśnie karku są obecnie bolączką wielu ludzi, dlatego aby uniknąć problemów z tą częścią kręgosłupa w przyszłości warto profilaktycznie skorzystać z masaży leczniczych, które kojąco podziałają na ten obszar.

Czy fizjoterapeuta Wrocław jest drogi?
Wiele osób obawia się wizyty u fizjoterapeuty z powodu kosztów jakie mogą tam na niego czekać. Po pierwsze warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta za godzinę swojej pracy bierze czasami mniej niż fryzjer lub kosmetyczka. Po drugie w grę wchodzi zdrowie. Warto posłużyć się tu przykładem. Jeśli zepsuje się jaka część w samochodzie większość z nas idzie ją naprawić do mechanika i płaci mu za to nawet kilkaset złotych. Dlaczego zatem, gdy coś zacznie szwankować w naszym ciele tak ciężko wydać nam pieniądze na poprawienie własnego zdrowia?