Jakie korzyści dają odpowiednie buty na budowie
buty ochronne,  obuwie ochronne

Jak ważne jest odpowiednie obuwie na budowie? Przed czym chroni?

Wszyscy wiemy, że odpowiednie obuwie ochronne jest bardzo ważne, a szczególnie na placu budowy, gdzie wszechobecny jest ciężki sprzęt i mnóstwo narzędzi, które tworzą warunki do potencjalnego wypadku podczas pracy. Poniżej przedstawiamy pięć powodów, dla których pracownicy budowlani muszą nosić profesjonalne obuwie ochronne.

Buty chronią przed spadającymi przedmiotami

Podczas pracy na placu budowy lub innym miejscu, gdzie znajdują się ciężkie materiały i maszyny, ważne jest, aby pracownicy nie tylko nosili odzież ochronną, ale także aby ich stopy były chronione przed potencjalnymi obrażeniami spowodowanymi uderzeniem ciężkim przedmiotem. Praca na budowie wiąże się z ryzykiem upuszczenia przedmiotów na stopy pracowników. Obuwie ochronne ze wzmocnionymi palcami pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom.

Obuwie ochronne zabezpiecza przed poślizgnięciem się i upadkiem

Praca na budowie odbywa się zazwyczaj na powierzchniach, które sprzyjają różnym wypadkom. Potknięcia, poślizgnięcia i upadki mogą się zdarzyć w każdym środowisku pracy, zwłaszcza gdy obuwie ochronne nie jest odpowiednio dobrane. Dobrze dopasowane, wygodne obuwie ochronne pomoże utrzymać równowagę, zapobiegając potknięciom lub poślizgnięciom. Ważne jest również, aby buty ochronne miały przyczepność i odpowiedni bieżnik, szczególnie podczas pracy na drabinach w branży budowlanej lub na nierównych powierzchniach.

Dobrze dobrane obuwie sprzyja wydajności pracownika

Wygodne obuwie ochronne nie tylko chroni pracownika przed niechcianymi upadkami lub urazami, ale może zapobiec napięciu mięśni, dzięki czemu pracownik jest bardziej wydajny. Buty, które są dobrze amortyzowane i wspierają stopy, zapewnią, że stopa i kostka będą dobrze podparte, zapewniając wygodny but, który prawidłowo wyrównuje nogę, pomagając w postawie i zmniejszając ból pleców. Obuwie z cholewką za kostkę zmniejsza też ryzyko skręcenia nogi.

Buty chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi

Kiedy pracownicy pracują na zewnątrz przy każdej pogodzie, na przykład w budownictwie, ważne jest, aby ich buty zapewniały ochronę przed deszczem, śniegiem i ekstremalnie zimnem. Buty powinny być dobrze izolowane i wodoodporne, aby zapobiec stanom, takim jak odmrożenia i inne problemy z krążeniem. Podeszwa butów powinna być antypoślizgowa i odpowiednio wzmocniona, aby przy ewentualnym nadepnięciu na ostre elementy nie uległa przebiciu. Również latem stopy pracownika powinny być odpowiednio chronione, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy materiał obuwia jest oddychający i posiada odpowiednią wentylację.

Buty pracownika budowlanego powinny chronić przed porażeniem prądem

Elektryczność jest obecna praktycznie na każdym placu budowy, a wiadomo przecież, że prąd jest ogromnym czynnikiem ryzyka wypadku i chociaż ustawowo wprowadzono środki bezpieczeństwa i higieny pracy, nie zawsze zwraca się uwagę na to, czy obuwie daje gwarancję przed tym zagrożeniem. Ważne jest, aby pracownicy nosili odpowiednie obuwie ochronne, które wykonane jest z materiałów nieprzewodzących, takich jak skóra lub guma. W taki sposób można zapobiec ryzyku porażenia prądem. Jeśli pracownicy pracują w środowisku, w którym prawdopodobne jest nagromadzenie elektryczności statycznej, zaleca się również buty antystatyczne.